Rozhovor s Jakubem Šperkem, mistrem ČR v Teamfight Tactics

Posted by Pan Perníček 27. 6. 2021 in ROZHOVOR

Ahoj Kubo, představíš se pro začátek fanouškům?

Zdravím, jmenuji se Jakub, je mi 28 a streamuji na Twitchi přes 6 let. Začal jsem jen tak ze srandy, pak jsem zjistil, že jsem velice dobry v Hearthstonu a pul roku po začátku streamování jsem se stal kompetitivním hráčem.

Díky za představení se. Všiml jsem si ale, že v poslední době hraješ spíš Teamfight Tactics závodně, co se změnilo?

Čím víc jsem se zlepšoval, tím víc mi vadilo, jak RNG hra Hearthstone je. Moje cesta vedla pres Gwent, Artifact a MTG: Arena do Teamfight Tactics, kde skill versus RNG ratio je nejvíc ve prospěch skillu ze současných strategických počítačových her.

Většina fanoušků, co tě zná, ví, že máš titul z MČR. Z jaké hry? Jsou nějaké další úspěchy, které chceš sdílet?

Opravdový úspěch pro mě bylo právě to mistrovství, které se odehrálo v roce 2019 v TFT a zároveň jsem v témže roce vyhrál každý velký český TFT turnaj. Jak v Artifactu, Gwentu a Hearthstonu jsem získal menší úspěchy v malých turnajích, největším byl asi Firebatův turnaj v HS, kde jsem skončil v semifinále.

Zároveň asi stojí za dodání, že rok 2019 byl první, kdy jsem se účastnil české turnajové scény, vzhledem k tomu, že zahraničních TFT turnajů bylo žalostně málo.

Kolik času přibližně/průměrně trávíš tréninkem? Do toho ještě streamuješ, dá se tohle všechno vůbec zvládnout?

To je asi můj největší osobní problém. Vzhledem k mojí depresi je pro mě těžké udržet chuť do dané hry a když vás hra přestane bavit, tak váš výkon v ní klesne, ať už trénujete, nebo hrajete, jak chcete. Ovšem když hráče hra baví, tak nemá problém hrát třeba 12 hodin denně v kuse, což je na přední příčky turnajů nezbytné.

Ve chvíli, kdy mě hra nebaví, tak se snažím pouze udržet v metě a většinou u dané hry dělám něco jiného na druhém monitoru, abych si jí úplně neznechutil a mohl se snadněji vypracovat zpět na vrchol až budu mít období lepší.

Je něco, co můžeš pochválit na československé esportové scéně? Případně, je něco, co bys změnil k lepšímu?

Raději bych se vyjádřil pouze k české esportové scéně, protože o Slovensku nemám dost informací. Co můžu pochválit jsou bohužel jen hráči, které naše země produkuje. Nedá se divit, že cílem každého z těchto hráčů je se dostat do zahraničí co nejrychleji a zapomenout na naši scénu, což je dané monopolní politikou, která česká scéna nabízí.

Najde se pár vyjímek, ale dokud bude mít naší scénu pod palcem pouze pár lidí, tak bude náš rozvoj, jako dosud, příliš pomalý, aby měl někdo chuť zde dlouhodobě hrát.

To je hodně kritický postoj, já osobně vím, že existují 3 velké subjekty působící jako pořadatelé na české herní scéně: PlayZone, Topgaming, Grunex, pak ještě ESA, která organizuje studentské ligy a turnaje. Z tohoto pohledu nedává Tvá odpověď moc smysl, můžeš upřesnit, co myslíš tou monopolní politikou?

Playzone bude spadat právě do již zmíněného monopolu, zatímco Grunex do těch pár výjimek. Nicméně z mých zkušeností byl Grunex vždy příliš malý, oproti Playzonu, aby měl nějaký zásadní vliv. TopGaming osobně neznám, takže se k němu nemůžu vyjadřovat a na ESA jsem už asi příliš boomer (pozn. příliš starý), abych k ní měl nějaké informace. Pro příklad, jakou moc má Playzone, nebo třeba tým eSuba je, že mohou dát na vrchol, nebo naopak zcela vyřadit jakéhokoliv hráče, komentátora apod. z české esportové scény na základě čehokoliv, od kritiky po osobní vztahy s lidmi ze zmíněných organizací.

Děkuji za upřímnost! Výjimečně dodám do rozhovoru i svůj pohled, myslím, že za poslední rok až dva se situace dost změnila a v dnešní době se již o „monopolu několika subjektů“ nebavíme. Právě třeba díky spolupráci Sazky a Grunexu, jejímž produktem je Sazka eLeague je zde dost silná konkurence. Navíc, všiml jsem si, že třeba PlayZone reaguje na feedback i kritiku z venku a snaží se zkvalitňovat esport v ČR.

Pojďme však dál, všiml jsem si, že streamuješ i hazardní hry, není to problém právě v kombinaci s esportem?

Jde především o výdělek, který je v esportu obecně dost těžké získat. Nicméně se snažím oslovovat pouze lidi, kteří se hazardních her už účastní a nesnažím se vytvářet nové gamblery, ze kterých bych mohl mít zisk. Upozornění dávám na streamu víc než dost, ale chápu, že i přes tohle všechno je to stále alespoň šedá zóna.

Máš nějaký cíl, něco, čeho si přeješ dosáhnout (v rámci esportu)?

Asi jako každý, vyhrát mistrovství světa, i když je to spíše sen. Jinak jsem v esportu dosáhl asi všeho, čeho jsem chtěl.

Máš taky jiné koníčky nebo záliby, které nezahrnují sezení u PC?

Přímo koníček asi nic, spíše se rád zajímám, nebo vzdělávám o věcech. Ale chtěl bych jednou projet Evropu a podívat se na její nejzajímavější lokace.

Takže vzdělávání? Čtení knih? Co je pro Tebe zajímavá lokace?

Spíše články, ať už o aktuálním dění, nebo historicky zajímavých věcí (filozofických, válečných, směrů společnosti). Já byl vždy spíš více přírodní než technologický člověk. Takže zajímavé lokace budou hory, lesy, jezera atd.

Je něco, co bys chtěl na závěr vzkázat fanouškům?

Děkuji všem, co mě podpořili jakýmkoliv způsobem, bez vás bych už jak streamer, tak kompetitivní hráč nejspíš nebyl.

Write a Reply or Comment