Vyjádření NecroRaisers ke kontumaci CS:GO týmu a půlročnímu banu pro hráče Skyy

Posted by Pan Perníček 12. 6. 2021 in NOVINKY

Vážení a milí fanoušci kvalitního CS:GO a v neposlední řadě také týmů NecroRaisers a eKovy.

Dovolte mi, abych se nejprve na začátek představil. Jmenuji se Jan Arnošt Drozd a přináším Vám oficiální vyjádření klubu NecroRaisers k situaci během finále posledního turnaje Sazka eLEAGUE Open.

To podstatné, co mě mrzí je totiž situace, která nastala mezi hráči našeho týmu (NR) a hráči klubu eKovy.

Jeden z hráčů naší sestavy, Adam Drobek, známý především pod přezdívkou Skyy je totiž CS: GO komunitě relativně známý vtipálek, troll, který často své protihráče, ale i spoluhráče a přátele, provokuje. Nikoliv však proto, aby ostatním záměrně ublížil. Spousta jiných hráčů je na jeho jednání zvyklá a nevadí jim. Jeho jednání je stejné vůči naprosté většině CS: GO komunity. Je také nutno dodat, že jde o velmi nadějného a jednoho z nejtalentovanějších hráčů CS: GO v ČR. Ztotožňujeme se však se závěry pořadatele Sazka eLeague a souhlasíme s tím, že takové jednání, které náš hráč předvedl není pro danou soutěž vhodné a nějaký trest je rozhodně na místě. Nesouhlasíme s tím, že by ze strany hráče šlo o hrubé urážky. Jsme si naprosto jisti tím, že jeho úmysl nebyl hrubě urážet soupeře.

Rozumíme však tomu, že jeho chování se hráčů týmu eKovy dotklo, nebyli na něj, jak se říká, připraveni a vznesli proti takovému jednání protest. Dovolte mi se tedy ještě jednou, hráčům týmu eKovy, ale i dalším, kterých se jednání našeho hráče dotklo, omluvit.

Klub NecroRaisers Skyyovi zašle vytýkací dopis, kde ho upozorní na možnost ukončení smlouvy pro její porušení, pokud by se podobný prohřešek znovu opakoval.

Vyjádření hráče

Zdravím! Pro začátek bych se chtěl omluvit hráčům a organizacím, kterých se moje chování dotklo. Uvědomuji si, že bych neměl urážet žádné hráče i když jsou o třídu horší než my + se snaží vyhrávat a zlepšovat se. Ale dát za mapu 10x pauzu jen tak? A schválně zdržovat každé kolo, co se dá a dělat z 2hodinové BO3 3,5 h je trošku zbytečné a nesportovní, navíc, hráči týmu eKovy nehráli na vlastních Steam účtech. Trošku jsem se upustil. Ale rozhodně jsem nepoužil žádné „hrubé urážky“ a ban na další split mi přijde jako nevkusný vtip.

Vyhráli jsme už první kvalifikaci nad Universe ve finále 2:1, ale protože nám na jedné mapě twist (hráč spolku eSuba ) dělal coache na TS, jelikož se prostě chtěl dívat, zápas byl kontumován. Řekl pět a půl slova za celou mapu + team Universe nám to na začátku povolil. Dostaneme za to kontumu a teďka znovu za nedodání jednoho dema??? Takže jsme 2x postoupili ale vlastně ani jednou tleskám: WP Sazka. Sazka by se měla zamyslet nad pravidly, a ne banovat lidi za něco co neudělali. To je haluz. Ano měl jsem kamarádské drzé řeči, ale rozhodně jsem nepoužil znovu zmiňované „hrubé urážky“. A ještě poslední věc, byl bych rád, kdyby mě kontaktoval hlavní Admin a oznámil mi co je ta hrubá urážka co jsem použil, protože bych to velmi rád věděl – rád bych se vyvaroval podobných situací v budoucnu.

Širší kontext

Domníváme se však také, že tuto událost je potřeba zasadit do širšího kontextu. Z našeho úhlu pohledu je totiž náš hráč penalizován poměrně tvrdým trestem, v podstatě půl ročním zákazem účasti v Sazka eLeague, ale jiní hráči, jejichž chování a jednání vůči klubu NecroRaisers, ale také mojí osobě konkrétně, bylo provázeno skutky mnohem horšími potrestáno není. Bavíme se zde o dlouhodobé kyberšikaně, ale i rasismu, který nebyl pořadatelem Sazka eLeague řádně prošetřen a ke kterému došlo v rámci předchozí účasti klubu NR v Sazka eLeague.

Na snímku níže můžete vidět, co se objevilo vloni v oficiální tabulce pořadatele Sazka eLeague, náš klub byl označen za „NecroNiggers“ a přes jména jeho hráčů byla umístěna vlajka nacistického Německa. Klub na to reagoval podáním trestního oznámení. To však PČR, aniž bych jí to měl za zlé, nedokázala došetřit, protože data o uživateli, který rasistické projevy do tabulky vložil, jsou na serverech společnosti Google v USA a svoboda projevu je v USA, pro mnohé z vás možná překvapivě, hájena stále mnohem více než zde v ČR. Tzn. že Google neposkytl PČR v tomto případě údaje o pachateli s ohledem na svobodu slova a zákony USA.

Pojďme si narovinu říct, že za takový projev by v sousedním Německu by byl téměř jistě trestně stíhán a německá policie by si dala velmi záležet. Zde v ČR je vyšetřování na mrtvém bodě, a to kvůli rozdílnosti mezi českou a americkou legislativou.

Pojďme si také narovinu říct, že tento projev je o řád horší než „trollící urážky“ našeho hráče, dá -li se to tak vůbec nazvat. Náš hráč byl však potrestán téměř obratem a případ z loňského roku zůstal nedořešen a od Sazka eLeague jsme neviděli jinou iniciativu případ vyšetřit než otázku, zda -li jsme si to do oné tabulky nedali sami….

S odstupem času jsem si téměř jist, že mohu ukázat prstem na konkrétní osobu či skupinu osob, která daný rasistický projev do dat našich hráčů umístila v tabulkách pořadatele Sazka eLeague. A bohužel, jde téměř jistě o stejnou skupinu osob, která na mé osobě zkoušela různé praktiky kyberšikany a na jejíž jednání jsem upozornil (nejen) pořadatele Sazka eLeague v loňském roce.

Sami komentátoři Sazka eLeague ve hře Dota 2 ví a sdělili to i v jednom z nedávno přenášených zápasů, která osoba či který hráč používá ono tzv. „n-word“ a že si z tohoto důvodu jeho chat ve hře raději vypínají. Já k tomu doplním, že z jiného zdroje mám toto tvrzení ověřené a vím, že ho onen hráč skutečně používá.

Nezmiňuji zde jméno daného hráče, protože vím, že se zde bavíme o řetězci mnoha nepřímých důkazů a je zde dle mého názoru velmi malá pravděpodobnost, že je za tím ještě někdo další. Taktéž neuvádím ani název klubu, ve kterém působí, ale zmíníme dle našeho názoru podstatný fakt, že klub je oficiálním partnerem Sazka eLeague.

Víme, že je trochu nefér vůči administrátorovi CS:GO uvádět ban pro Skyye v tomto kontextu. Pevně věříme tomu, že vzhledem k personálnímu obsazení, či konkrétněji tomu, že CS:GO a Dota 2 turnaje a ligy spravují kompletně odlišné týmy (AFAIK), se daný administrátor posledního Sazka eLEAGUE Open snažil rozhodnout co nejspravedlivěji a tomu i publikovaný závěr pořadatelem dle našeho názoru odpovídá.

Sazku eLeague je však také možné vnímat jako jeden celek, provozovaný jednou společností jejíž lidé by se měli aspoň trochu znát navzájem a měli by si vyměňovat informace. Také by si měli uvědomovat, že jejich rozhodnutí a jednání ovlivňují pověst Sazka eLeague jako celku nehledě na to, jakou pozici zastávají nebo jakou soutěžní hru spravují.

Pokud si tedy připustíme, že zkušenost klubu NecroRaisers ze dvou různých her je možno porovnat, jak výše popisuji, vznikla zde dle názoru klubu silná disproporce, jak se k nesportovnímu chování staví administrátoři CS:GO a Dota 2. Tímto bychom chtěli požádat pořadatele Sazka eLeague, aby dopátral, kdo se dopustil hrubého rasistického útoku vůči klubu NecroRaisers v loňském roce v rámci oficiálních dat spravovaných pořadatelem a daného hráče nebo klub exemplárně potrestal. Klub NecroRaisers poskytne maximální součinnost pořadateli Sazka eLeague, kterou bude schopen realizovat a veškerá data, která k tomu má, pokud o to bude požádán.

Domníváme se, že je zásadní rozdíl, když hráč tzv. „trollí“ a je mu vlastně jedno koho (případ Skyy) a kdy jde o naprosto nechutné a cílené rasistické a další útoky na někoho konkrétního nebo na konkrétní skupinu osob. Všichni s normální morálkou snad víme, co z obojího je horší. Avšak, ani jedno do esportu a takové renomované soutěže, jakou Sazka eLeague nepochybně je, nepatří.

Ještě je nutné dodat, že rozhodování pořadatele a článek zveřejněný pořadatelem Sazka eLeague se dotýká cti jak celého klubu NecroRaisers, tak i samotného hráče. Klub i hráč zváží využití práva na odpověď podle platného tiskového zákona. Preferujeme však jednání a zachování dobrých vztahů.

Dovolte mi se ještě naposledy omluvit týmu eKovy za nevhodné chování našeho hráče. S výše popsanými rasistickými útoky na klub NecroRaisers nemají nic společného, prosím i tuto komunitu a fanoušky NR, aby se vyvarovali zbytečných útoků na tento tým.

Write a Reply or Comment